1. YAZARLAR

  2. Mehmet SORAL

  3. 3'üncü kez adaylık dayatmadır darbedir...
Mehmet SORAL

Mehmet SORAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

3'üncü kez adaylık dayatmadır darbedir...

A+A-

Erdoğan, 3'üncü kez aday olamayacağını söyleyen muhalefete "4.5 yıl neredeydiniz?" diyor. Ne fark eder; Anayasa orada duruyor, adaylığınıza itirazın 4.5 sene önce olmamış olması geç kalmışlıktan mütevelli zaman aşımı nedeniyle aday olabileceğiniz anlamına gelmez ki?

Her şeyden önce muhalefet yıllar öncesinden sadece sizin için değil hiç kimse için cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağınız üzerine kafa yormak zorunda değil ki? Ne tesadüf, Mehmet Soral'ın da aday olup olamayacağına dair bir şey söylemediler(!) Kaldı ki sizin aday olma talebinizi bizatihi kendinizden duyalı henüz sene değil ay bile olmadı. Diğer bir husus; sizin 3'üncü defa aday olup olmayacağınıza muhalefet değil anayasa ve o anayasa göre görev yapan Yüksek Seçim Kurulu karar verecektir. Anayasanın cumhurbaşkanlığına ilişkin ilgili maddelerinde "sistem değişikliği öncesi" veya "Sistem değişikliği sonrası" ya da "Bu düzenleme mevcut cumhurbaşkanının 3.kez adaylığına mani değildir" şeklinde bir ifade geçmediğine göre metin nasıl yazılmışsa öyle okunur ve kabul edilir.
Dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan'nın 3. kez aday olması; artık geçmişten beridir alışkanlık haline getirdiği; yeni bir fiili durum yaratarak mümkün olmayacaktır. Devlet Bahçeli'nin "Recep Tayyip Erdoğan'nın fiili durumuna hukukilik kazandırmak gerekir" demesi ile de başarmanız mümkün olmayacaktır. Bir çocuğun aynı anadan iki defa doğma ihtimali olmadığına göre ve de "Aynı kişi en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir" ifadesi anayasada aynen sabit ise bunun ötesini zorlamak hukuk tanımazlıktır, olursa da darbe yapmaktır.
 
Millet İttifakı'nın adayını açıklama meselesine gelince...
 
Millet İttifakı'nın adayını geç açıklaması, söylenenin aksine dezavantaj değil avantaja dönüşmüştür. Burada yanlış yapan, Erdoğan'ın ismini erken açıklamış olan Cumhur İttifakı'dır. Hangi ülkede görülmüştür; yapılacak en yakın seçim için aday isminin bir buçuk iki yıl önce açıklanması. Bana göre Millet İttifakı adayını açıklamayı geciktirerek oluşturduğu heyecan ve beklentinin aksine Cumhur İttifakı da adayını erken açıklayarak kendilerini, başta oluşturdukları heyecanın dozunun iyiden iyiye düşerek sıfırlanmaya doğru giden bir sürecin içine düşürdüler.
 
Türk milleti büyük bir heyecanla Millet İttifakı'nın adayını açıklamasını bekliyor. Erdoğan'ın her gün tekrarladığı aynı şeyleri dinlemekten yorgun ve bıkkın düşmüş halk , özellikle de gençlerin Millet İttifakı'nın açıklayacağı adayın kim olduğu ve ne diyeceğine kilitlenip dikkat kesilmeleri avantaj oluşturmuştur. Belki de o nedenledir; Cumhur İttifakı Millet İttifakı'nın adayının bir an önce açıklanması için trolleri ile birlikte adeta yalvarma derecesinde acizce bir görüntü sergiliyorlar.
 
Heyecan adına ne varsa tükettiler. Erdoğan kendini ''Metal yorgunluğu''na terk ederek belki de kontrollü bir süreçle veda edecektir...
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.