1. YAZARLAR

  2. Süleyman PEKİN

  3. 23 Nisan, Ramazan ve fırsatçılık bayramı!
Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

23 Nisan, Ramazan ve fırsatçılık bayramı!

A+A-

Korona’dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözü içinde kehaneti de barındıran bir söz imiş. Eskiden 10-15 kişinin toplu ölümü toplumda neredeyse herkesin bir rahmet dileme sebebi idi. Şimdi günde 100’den fazla insanımız ölüyor: Baba-anne, dede-nine, eş-dost, abi-abla-kardeş, çocuk-yeğen-torun; Sağlık Bakanı ve can kaybı olanın mesajını, paylaşımını saymazsak kimsenin kimseye rahmet dileyeceği yok. Zira evde çok sıkıldık, kapana kısıldık.

Eskiden bir Güvenlik görevlisinin kazaen şehit olmasına bile duyar kasar idik; şimdilerde Sağlık görevlilerimiz cephe hattında ve virüsle savaşta günde birkaç kayıp veriyorlar, şehit muamelesi bile yaptığımız yok.

Oysa şehit çağının tanığıdır. Şahit olduklarımız da şehadetimizdir aslında. Ve neye; piyasada karşılığı olmayan bir Dine yani bir sürü ritüele, teferruata sahip olmasına rağmen toplumsal yaşamda ahlâkî karşılığı olmayan bir İnanca sahipmişiz. Kiminin U.D. kısaltmasıyla, kiminin Şekilperestlik saptamasıyla veyahut Ortaya Karışık Arabizm + Şamanizm tanımlamasına tanığız.

Bu süreçte biz Müslüman-cı’larla ve Müslüman-cık’larla İslam’ın ve Kuran’ın ayrı gezegenler olduğuna daha çok şahitlik ettik. Ki neymiş: Peygamber işaret parmağıdır, ALLAH ise işaret edilen yöndür; parmağa değil parmağın işaret ettiği yöne bakın. Ve orda bir Kitap var rafta; ‘oku’masak ta, oku’yor-muşuz gibi yapsak ta, anlamasak ta, anlamazlıktan gelsek de sınavda sorular oradan gelecek. Stajını da yaşamda yaptırıyorlar.

Soğan stokçuluğundan maske fırsatçılığına vardık; Ramazan ve Bayram fırsatçılığına doğru yol alıyoruz. Sen salâvat zinciri ve hatim cüzlerinin dağıtımıyla uğraşırken senin benzerin kolonyadan portakala kadar zam köklüyor. Millet evde ekmek yapımına mı girişmiş; hooop, hemen un’a zam gelmiş. Ne kadar da birbirimize benziyoruz, biliyor musunuz: Kolonya satın alanla satanı yer değiştirin; fiyatlandırma değişmiyorsa kopyayız demektir. 

Ve hakettiklerimizi yaşamaktayız. Kraldan çok Amerikancılık yapan Menderes görseli paylaş, altına da mazlum Müslüman mısraları düz. Hem Özal’a rahmet dile hem de Kapitalizme çemkir. Hem Sahabeden örneklendir hem Cahiliyeye oy ver.

Biz böyleyiz; ya bizi yönetenler? Onlar da bizim klonlanmış hâlimiz. Onlar için de din var, ahlâka gerek yok veyahut ideoloji olsun ama ilke olmasın. Fırsatçılık bizim Edirne’den Hakkâri’ye değin iliklerimize işlemiş de onların neresine; söylemlerine mi, eylemlerine mi?

  •  Mümin: söz ve eylem birliği olan
  •  Münafık: söz ile eylemi tutarsız olan
  •  Müşrik: söz ve eylemi çıkar / rant olan

 

Gel vatandaş gel... Sokağa çıkma yasağından önce son gemi malları bunlar! Üç kavram birden alana imsakiye bedava!

Herşey değişiyor mu demiştik: Korona tedbirleri minarelerden duyuruluyor ve ilk teravihte İstiklâl Marşı idrakinde olacağız. 23 Nisan; hem keder hem neşe doluyor insan.

Uydurulmuş Din’in uyduruk işleri ve İndirilmiş Din’le çelişiyor tarafları bol olsa da, nasılsa 1 ay daha evdeyiz; hem hayat pahalılığından oruç hem hatalarımızdan iftar modunda olacağız. Ölmez ve sağ kalan istatistiklerinde yer almayı sürdürürsek önümüzdeki haftalarda Kitab’ın ortasından konuşuruz. Şimdilik onların sinyalizasyonu sayılabilecek bir niyaz nakaratıyla sonlandıralım; Us’sal ve Ulusal Egemenliğimize de bağışıklık takviyesi olsun:  

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’il-kâfirîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’iz-zâlimîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’il-câhilîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’ül-münâfıkîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’il-kâzibîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’il-gâfilîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’il-hâinîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’il-fâcirîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’ül-müsrifîn!

- Ente Mevlâna fensurnâ ale’l-kavm’ul-mutaffifîn!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum