1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Yunanistan askeri hazırlıklarını artırıyor, AKP hükümeti askerlik süresini kısaltıyor!
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Yunanistan askeri hazırlıklarını artırıyor, AKP hükümeti askerlik süresini kısaltıyor!

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala Türkiye'de akıl tutulması yaşanıyor. Yunanistan askeri hazırlıklarını artırırken ve Türkiye'nin 18 adası ile 1 kayalığı Yunan işgali altındayken, Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti askerlik süresini kısaltıyor! Yunanistan, 07-14 Haziran 2019 tarihleri arasında, Doğu Ege Denizi'nde, KATAIGIS 2019 Müşterek Tatbikatı'nı icra etti. Tatbikatla ilgili haberler ve fotoğraflar Yunan Savunma Bakanlığı resmi internet sayfasında yayımlandı. Sisam Adası ve çevresinde, 13 Haziran 2019'da gerçekleştirilen Tatbikat Seçkin Gözlemci Günü'ne, Yunan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis ile birlikte Yunan Genelkurmay Başkanı Hava Orgeneral Christos Christodoulou, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Nikolaos Tsounis ve Donanma Komutanı Koramiral Stylianos Petrakis katıldı.

Doğu Ege Denizi ve Sisam Adası bölgesinde bir hafta süreyle icra edilen tatbikata Yunan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri birlikleri katıldı. Tatbikatın Amfibi Çıkartma Harekatı safhasında Yunan Deniz Kuvvetleri'ne ait çıkartma gemisi ile Sisam Adası'na çıkartma harekatı yapıldı. 

Yunan firkateyninden kalkan helikopterler çıkartma harekatına destek verdi.

Yunan firkateyninde görevli subay ve astsubayların savaş hazırlık durumunda olmaları dikkat çekti...

Tatbikatın Amfibi Çıkartma Harekatı safhasını çıkartma gemisinden izleyen Savunma Bakanı Apostolakis ile beraberindeki general ve amiraller daha sonra Sisam Adası'ndaki seyir çadırına geçerek tatbikatın Kara Harekatı safhasını izlediler. 

Kara harekatında Kundağı Motorlu Topçu silahlarının kullanılması dikkat çekti... 

13-14 Şubat 1914 tarihli altı büyük devleti (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, Fransa, İtalya ve Rusya) kararı ve 1923 Lozan Antlaşması'na göre Yunanistan'a Sisam Adası'nın sadece kullanma hakkı verilmiş olup egemenliği devredilmemiştir. Silahsız olması kaydıyla kullanma hakkı verilen Sisam Adası'nda mevcut durum itibarıyla 1 mekanize tugay büyüklüğünde askeri birlik bulunuyor. 1914 Altı büyük devlet kararı ve 1923 Lozan Antlaşması'na göre Yunanistan, Sisam Adası'nda askeri birlik bulunduramaz ve askeri tatbikat yapamaz.

Ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan Güven Artırıcı Önlemler Anlaşmalarına göre Ege Denizi'nde, turizm sezonunun yüksek olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında askeri tatbikat yapılamaz. Türkiye anlaşmaya uygun olarak hareket ederken Yunanistan sürekli olarak Güven Artırıcı Önlemler Anlaşması'nı da ihlal ediyor. Turizm beldesi Kuşadası bölgesinde, kıyılarımıza 1.5 mil mesafede bulunan Sisam Adası'nda ve Haziran ayında Yunan askeri tatbikatının yapılması açık bir şekilde Türkiye'ye meydan okumaktır.

Yunanistan, uluslararası antlaşmaları ve uluslararası hukuku ihlal ederek gayri askeri statüdeki Sisam Adası ve çevresinde askeri tatbikat yaparken AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olanı biteni turist gibi seyretti. Yunanistan'a müzik notası bile verilmedi!

Yunanistan askeri hazırlıklarını artırıp Türkiye için potansiyel tehdit oluştururken, işgal altındaki 18 Türk adası ve 1 Türk kayalığında 13 Yunan askeri üssü ve 5 binden fazla Yunan askeri varken, Türkiye'de askerlik süresinin kısaltılması tam bir akıl tutulmasıdır... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.