1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi başarılı olacak mı?
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi başarılı olacak mı?

A+A-

Hiç kimse vatan haini olmadığına ve ülkemizi çok sevdiğimize göre; öncelikli tercihimiz, başarılı olması ve bu güzel ülke ile asil milleti 2023'de lider ülke konumuna getirmesidir.

Bu tespitimizi yaptıktan sonra, gelelim bu sistemi yürütecek bakanlar kuruluna.

Açıklanan Bakanlar Kurulu, belki içte bilinen içimizi de tanıyan insanlardır. Ama inanın pek çoğu, dış siyaseti ve dış politikayı bilmemekteler.

Bunun yanında oldukça da ilginç isim ve kişilikler.

Özel Hastane sahibi Sağlık Bakanı; sağlığa müşteri ve ticaret gözü ve anlayışıyla mı bakılacak?

Uluslararası sermayeli şirketin genel müdürü; Tarım Bakanı. Dünyanın bir numaralı dondurulmuş gıda sektörünün Türkiye temsilcisi. Genç nesiller için tehlikeli görülen endüstriyel hazır gıdalar Sn. Pakdemirli’nin gayretiyle Türkiye’ye girmemiş miydi? Türk tarımı nasıl olacak? Dondurulmuş gıdalara devam mı yoksa yerli ve milli gıdalar mı tüketeceğiz?

TOKİ Daire Başkanı Çevre Bakanı, çevreye çevreci gözüyle mi yoksa arsa ve ne güzel konut yapılır gözüyle mi bakacak? Kıyılar, ormanlar, doğa harikası yöreler imara mı açılacak, ranta kurban mı edilecek?

Özel okul sahibi Milli Eğitim Bakanı, bakanlığın yabancısı olmayan ve eğitimci birinin tercihi isabetli olmuş diyebiliriz. Ülke yavrularını bağnazlıktan, biatçılıktan kurtarabilecek mi? En hayırlı işi de “Alo öğretmen şikâyet hattı 147’nin” kaldırılması olmuştur. Sn. Erdoğan bağımsız karar almasına ve Milli Eğitimim yerli ve milli şekilde yönetmesine izin verecek mi?

Tur şirketi sahibi Turizm Bakanı, inşallah turizm olması gereken yere gelir. İçki ve gece müzik yasağıyla nasıl başa çıkacak merak konusu.

 Alt yapı şirketinin genel müdürü Ticaret Bakanı. Bitme noktasına gelen ticaret nasıl ayağa kalkacak, alt yapı ile nasıl bir bağ kuracak?

 15 Temmuz hain kalkışma döneminin kendini koruyamayan, darbecilere esir düşen Genel Kurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı. Türk ordusunu yıpranmışlıktan kurtarıp eski güçlü ve etkin, konumuna getirebilecek mi? Kumpaslardan arındıracak mı?

 Sanayi politikası ile ilgisi olmayan başdanışman Sanayi Bakanı oldu. Can suyuna hasret Türk Sanayisi nasıl yönetilecek?

 Damat ise Ekonomi ve Maliye Bakanı. İçte ve dışta tepki hiç de hoş değil. Dolar ve Euro yükselişi nasıl durdurulacak. “Merkez Bankası olmadığı kadar bağımsız ve etkin olacak” sözüyle “Merkez Bankası tam takır” dediği söylenen ekonomide nasıl bir başarı yakalanacak?

 Sn. Cumhurbaşkanından sonra Türkiye’nin ikinci adamlığına getirilen Fuat Oktay, bu görevde neler yapacak, Sn. Erdoğan’a nasıl bir yol gösterip, başarı yakalatacak? Oysa aynı F. Oktay, YİMPAŞ’ı düzeltsin diye yüksek maaşla YİMPAŞ’a getirilmiş ama başarılı olamayarak 1,5 yıllık bir çalışmanın ardından bu görevinden ayrılmıştı.

Türk tipi, partili, çok yetkili Cumhurbaşkanlığı sistemi ülkeye ne getirecek ne götürecek?

Temennimiz ülkemizin ve ülke insanının kazanmasıdır Ama yaygın kanaat odur ki, bu kadro ile bu işin epey zor olacağıdır.

En büyük sıkıntı, içte 81 milyonla dışta komşu ve ilişkimiz olan ülkelere verilecek güvendir.

İnşallah İYİ olalım.

Esen kalınız.            

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.