1. YAZARLAR

  2. Dr. Serdar ÇAKAN

  3. OKEYE EŞ ARAMAK
Dr. Serdar ÇAKAN

Dr. Serdar ÇAKAN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

OKEYE EŞ ARAMAK

A+A-

Başlıktaki benzetmeye hafta içi okuduğum bir köşe yazısında rastladım.

Eşli okeyin ne anlama geldiğini biliyorsunuz: Parti’nin kendilerinde kalacağından (!) korkanlar, tek başına hareket etmek yerine aynı masada ortak olduklarında böyle söyleniyor.

Benzetmeden hareketle, AKP ve MHP’nin 2019’da okeyi eşli oynamak istedikleri söylenebilir.Siyasi konjonktür gereği masayı ve oyunu işlerine geldiği gibi düzenleme kudretleri vardır. Şimdi aradıkları, kendilerinin karşısına çıkacak bir başka takımdır.

Şu ana kadar masaya rakip olarak oturacakların İYİ Parti ve CHP olduğunu biliyoruz. Kutsal İttifak’ın her ne kadar “birleşip gelin” demesine rağmen gerçek muhalif iki partinin takım olarak hareket etmeyecekleri yetkili kurulları tarafından defalarca deklare edildiğine göre; oyunun bir takım ve 2 asil oyuncu ile başlayacağını söylemek doğru olacaktır.

Ülkede yapılan bütün tartışmalar ve öngörüler oyunun sonunda kimin kazanacağına yöneliktir. Evet, kamuoyunda ittifakın avantajlı olduğu gibi bir algı vardır ancak bu algı doğru değildir, propaganda şişirmesidir.

Görülen o ki; muhalefet kendi işini kendi çözecektir. Elbette Allah (cc) nasip etmelidir. Fakat ittifakı oluşturan partilerin birbirleri ile olan uyumsuzlukları ve takım olarak sergiledikleri acemilikleri avantaja çevirmek de mümkündür.

İttifakın oyun stratejisi bellidir: Küçük ortak, İYİ Parti’yi veya CHP’yi “taşlamaya” çalışırken, AKP’nin “açmasını” bekleyecek, AKP’nin siyasi becerilerinden çok umarsızca kullandığı devlet gücünden kendisine pay çıkarmaya çalışacaktır.

Muhalefet partileri kendi yetkinliklerini masada konuşturabilirse, ittifak takımı birbirlerine kaş – göz hareketleri yapmakla meşgulken rakibini rahatlıkla yenebilecek ihtimale sahiptir. Çünkü ittifak ne yaparsa yapsın, bir fazlasını yapmak kazanmaya yetecektir.

Ben şahsen temiz bir oyun olacağını düşünmüyorum. Kazanmak için her türlü taktiği deneyeceklerdir. Çünkü kazanmaktan başka çareleri yoktur. İttifak, “taş araklama” girişiminde bulunabilir. Daha önce yaptığı gibi oyun başladıktan sonra kural değiştirebilir. Rakiplerini türlü türlü iftiralarla veya suçlamalarla baskı altına almaya çalışabilir.

Masada 15 yıllık hesap vardır. MHP bu hesaba kendi rızası ile ortak olmuştur ancak her iki partinin birden bu hesabı ödemeleri mümkün değildir.

Benim önerim; rakibin miadını doldurduğunun farkına varmak ve bunu vatandaşa güzel (olumlu) cümleler ile anlatabilmenin metotlarını bulmaktır.

Konular bellidir. İyi Partinin ekonomi anlayışı, eğitim ve insan yetiştirme planları, dış siyaset ve dış ticaret politikaları, sağlık yatırımları, tarıma, turizme ve üretim araçlarına bakış açısı, spor, kültür ve sanat tasavvuru neler ise, bıkmadan usanmadan anlatılmalıdır.

Zamanı kaçırmadan, etkin bir mekanizma kurabilmek için yerel teşkilatların “her mahallede bir muhtar adayı belirlemesi” ve bu sayede seçmenle direkt iletişime başlaması gerekmektedir.

Sosyal medya mı? Eyvallah!Fakat Anadolu’da seçmenin kararı mahalle kahvelerinde şekillenmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.