1. YAZARLAR

  2. Dr. Serdar ÇAKAN

  3. NİTELİKLİ ÖĞRENCİ Mİ, NİTELİKLİ SİYASETÇİ Mİ?
Dr. Serdar ÇAKAN

Dr. Serdar ÇAKAN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

NİTELİKLİ ÖĞRENCİ Mİ, NİTELİKLİ SİYASETÇİ Mİ?

A+A-

Hikâye “TEOG’da neymiş yahu?” veciz ifadesi ile başladı.

Sayın Bakan ertesi gün kameraların karşısına çıktı ve “sınav kalktı” müjdesini verdi. Tek (!) milletçe hepimiz sevindirik olduk.

Yandaş basın, “İsteyen Fen Liselerine de istediği gibi gidebilecek mi yani” gibi bir soru sormaya cesaret edemedi ama bizim Sayın Bakan, centilmen biri olarak “o kadar da değil” diyemeyeceği için; “tabi bazı okullar için sınav yapılması gerekebilecek” şeklinde kibar bir açıklama yaparak konuyu alkışlanacak bir hale getirmeyi başardı.

Sınıf atlayabilmek için iyi bir eğitim gerektiğini 30 sene kadar önce öğrenmiş halkımız, iyi liseler için iyi bir sınavın mutlaka yapılacağını hemen anladı. Sınav var mı sorusu süratle evrildi ve yeni soru şöyle oldu: “Hangi okullar için nasıl bir sınav yapılacak?”

Sayın Bakanımız konuyu yine en kibar haliyle anlattı:

“Şimdi bazı okullarımız nitelikli olacak ve toplam içinde %10 kadar nitelikli öğrenci bu okullara gidecek. Fakat geri kalan öğrenciler, adreslerine bağlı olarak evlerine en yakın okula gidebilecekler. Beş (5) tane okul tercih edecekler ve hooop, onlar tatilde ense yaparken kayıtları evlerine en yakın olan liseye otomatik olarak yapılacak.”

Bizim ülkemizde liseler belli…

Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, İmam – Hatip, Endüstri Meslek ve Teknik Meslek… Sanırsın Türkiye’nin her ilçesinde bu liselerin herbirinden bol bol var da seçemezsen hatırım kalır!

Süper değil mi?

Vatandaşın şanslı çocukları istediği okula gidecek ama nitelikli okullara gitmek isteyen zavallı öğrenciler, sınava girecek. Başka bir değişle nitelik arayanlar için sınav mecburi olacak ama nitelik aramayan sayın ahalimiz için liseler sebil. Seç, seç, beğenmezsen başkasını seç…

Sınavla ilgili bilgiler netleştikçe anladık ki; sınav yapılacak yerler öğrencinin kendi okulundan uzaklaşmış, soru çözme süreleri kısalmış, konfor azalmış… Bu sayede küçücük çocukların sınav stresinden heba olmasının da önüne geçilmiş. Nasıl derler: "Buyur buradan yak."

Herkes kendi yaşadığını iyi bilir ya! Ben Sakarya’da ikamet ediyorum. 16 ilçesi bulunan bizim memlekette nitelikli okullar listesi şöyle: 4 Fen Lisesi, 1 Sosyal Bilimler Lisesi, sadece 1 Anadolu Lisesi, 5 Meslek Lisesi, 3 İmam – Hatip Lisesi.

Listedeki nitelikli okullardan bir tanesi hakkında geçen sene Türkiye’deki en başarısız 5 okuldan biri olduğu için soruşturma açılmış. Bir diğeri ise eğitim/öğretime geçen sene başlamış, sadece 30 öğrencisiyle kendine ait bir binası bile olmayan küçücük bir kurum.

Bu arada %10’u tutturmuşlar! 2018’de Sakarya il genelinde sınava girecek 8. sınıf öğrenci sayısı 13.750 iken nitelikli kontenjan sadece 1.320.

Sayısal – sözel öğrenci dengesini bile hesap etmeden oluşturan bu liste net bir şekilde gösteriyor ki; önümüzdeki temmuz ayından itibaren konumuz yeniden lise sınav sistemi olacaktır.

Sayın Bakan aynı kişi mi olur bilemem ama yine bir Sayın Bakan çıkacak ve “istediğimiz hedeflere ulaştık ama sistemi yeniden değiştirmeye karar verdik” diyecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.