1. YAZARLAR

  2. Duygu SUCUKA

  3. Karacadağ göçerleri kışlak sorunu çözüm bekliyor
Duygu SUCUKA

Duygu SUCUKA

Yazarın Tüm Yazıları >

Karacadağ göçerleri kışlak sorunu çözüm bekliyor

A+A-

Uzun yıllar çalışma konularımız arasındaydı. Bu göçerin yaşam şartları çok zor dedik, sosyal sorunlarının iyileştirilmesi gerekir dedik, üretimlerinin desteklenmesi gerekir dedik. Onların Karacadağ’ına gittik, Siverek’de, Urfa’da salonlarda topladık onları, geniş katılımlı uzun tartışmalı toplantılar yaptık, sorunlarını raporladık, ilgili her yere duyurmaya çalıştık, çözümler aradık.

Göçer Eyüp toplantılarda hep şunu dedi; “Bizim için kitaplar basıldı ama gene de sorunlarımız çözülmedi”. Çok haklı. Güneydoğum Derneği tarafından yıllarca çalışılan, raporlar sunulan, kitabı çıkarılan, devletin ilgisiz kalamadığı göçer konusu maalesef ortada sorun yumağı halinde duruyor. Bu konuyu köşemde işleye işleye artık okuyucuya ezberlettim diyebilirim.

Son günlerde göçerlerin yoğun aramalarıyla meşgulüm. “Başkanım bu konuyla bir daha ilgilen hele! Hiçbir gelişme yok, ne olacağız biz, perişanız böyle” diye yakınmaya başladılar. İlgi bekledikleri konu ise, kış aylarını geçirecekleri kışlak yapımının bir an evvel neticelendirilmesi ve evlerine kavuşmaları. Yapılacak kışlaklara yerleştikleri zaman yarı yerleşik göçer olacaklar, kışları devletin yaptığı evlerde, yazları da Karacadağ yaylasında yaşamlarını sürdürecekler.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi yakınlarındaki Karacadağ’da yaz aylarında 300-400 kadar göçer çadırı kurulmakta, kış olunca bu göçerler Siverek, Hilvan, Viranşehir ilçelerinin köyleri yakınında ya da mezralarda yer tutarak yaşamlarını sürdürmekteler. Urfa yöresi yaz aylarında çok sıcak. Her bir göçerin en az 300-500 koyunu var. Bu koyunların yazı da kışı da geçirmesi kolay değil. Bakımı, beslenmesi, serin yerlerde yaşatılması, pazarı, vs. gibi durumlar, hayvancılığın hak ettiği destekleri görememesi karşısında göçerin çilesini artırmaktadır.   

Yıllardır doğuda göçerleri, batıda Yörükleri çalışıyor, onların sorunlarının çözümü yönünde çaba harcıyoruz. Ancak devletin bu konularda inisiyatif alması, Göçer-Yörük grupları gibi dezavantajlı kesimlere pozitif ayrımcılık uygulaması, onlara çok iyi gelecektir.

Urfa Karacadağ göçerlerinin kışlak meselesini araştırmak amacıyla bugün (1 Temmuz 2019) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İskân Dairesi'ne gittik. Yetkililerle sohbet ettik, konuyu enine boyuna konuştuk. Aslında konunun takibi anlamında İskân Dairesi ile irtibatımız oldukça fazlaydı ve kendileriyle birçok çalışmamızda buluştuk, zaman zaman yerinde incelemeler yaptık.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birkaç yıl önce Karacadağ göçerlerine kışlak yapılması yönünde bir çalışma başlattı. Hak sahibi olan 116 göçer ailesi için Urfa il sınırları içinde yeterli büyüklükte hazine arazisi aramaya başlandı. Bu anlamda bir sonuca ulaşılamadı. Göçerlerin Ceylanpınar’da yer istiyoruz ısrarı da Bakanlığı biraz düşündürür olmuş. Ceylanpınar konusu daha önce defalarca konuşuldu ve mümkün olmayacağı belirtildi. Orası Çevre Bakanlığı’nın yetkisinde değil. Ceylanpınar TİGEM arazilerini istemek ipe un sermekten öte gitmeyecek. Ancak göçerlerin bu yöndeki ısrarı çözüm kapısındaki kışlak meselelerini çözümsüz hale getirmektedir. Devlet elindeki imkânları kullanmak durumundadır, pürüzlü işlere yönelmek istemez. Yerleşim bekleyen göçerler gösterilecek yerlere razı gelirse konut sahibi olur, kabul etmeyip hak sahipliğinden vazgeçerse bunun geri dönüşü zordur.

Karacadağ göçerlerinin yerleşmesi için en uygun bölge yine Karacadağ’a yakın yerlerdir. Yazı-kışı geçirmek için yüzlerce koyunuyla onlarca-yüzlerce kilometre katetmek kolay değil. Yaz aylarını Karacadağ’da geçiriyorsan kış aylarını yine Karacadağ’ın yakın çevresinde geçirmen en doğru yoldur. Bunun için de en uygun yerler Siverek, Viranşehir, Hilvan mıntıkaları gibi gözüküyor. Ancak coğrafik koşulların, iklim şartlarının, mera potansiyellerinin bu düşünceyi desteklemesi gerekir. Bakanlık yetkilileri bu anlamda ellerinde yerler olduğunu, uygulamaya geçmek için bir karar verilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu kararı bilhassa göçerlerin tavrı belirleyecektir.

Biz, Güneydoğum Derneği olarak sadece konunun takipçisi, fikir öncüsü ve kamuoyu ile paylaşan tarafıyız. Çalışmanın tamamlanması göçerlerin ve devletin ortak uyumda bir araya gelmesi ile olacaktır. Bu konu çok uzun sürdü. 116 Göçere kışlak yapımı için 3-4 yıldır sadece yer arayışı devam etmektedir. Devlet kendi elindekini kullanma yetkisine sahiptir.

Urfa göçerinin konut hayali artık beklemesin, sürüncemede kalmasın, sonuçlansın temennisiyle, bu ülkede tarım ve hayvancılığın önemsenmesini önemseyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.