1. YAZARLAR

  2. Dr. Serdar ÇAKAN

  3. Ha LGS ha TEOG
Dr. Serdar ÇAKAN

Dr. Serdar ÇAKAN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Ha LGS ha TEOG

A+A-

Konumuz eğitim… Fakat bir konunun altını çizelim önce.

Yılmaz Özdil, çarşamba günkü yazısında İspanya’dan uğurböceği ithal ettiğimizi yazmış. İnek ve koyunlara alışmıştık ama başka canlılardan da bahsetmiş: fare, solucan, kalamar, midye, vs.

Uğurböcekleri, iktidara kızarak ülkeyi terk etmiş değiller. Belli ki Anadolu’da yaşayabilmek, tabiattaki birçok canlı türü için de zorluklar içermeye başlamış.

Ülkemizde yaşanan benzer ekolojik değişikliklerin sebebi, rant ekonomisi olduğu kadar büyük oranda da cehalettir. Cehalet maalesef o kadar önemli bir hal almıştır ki; artık toplumumuzu aç bırakma noktasına kadar gelip dayanmıştır.

“Eğitim şart” cümlesini komedi malzemesi yapan bir toplumda bazı şeyler kolay olmuyor elbette.

Gelelim eğitime…

***

Hem kendisi öğrenci hem de öğrenci velisi bir kişi olarak şunu açıkça belirtmek isterim. Eğitim söz konusu olduğunda mevcut iktidarın niyetini tam olarak kavrayabilmiş değilim. Amaçlarının; gerçekten özgür birey, başarılı meslek erbabı, yetkin insan yetiştirmek olduğunu söyleyebilir miyiz?

AKP ve AKP’liler, sınav sistemini eğitim sistemi olarak anlıyor ve öğrenci seçme, yerleştirme metotları üzerinde yaptığı değişiklikleri “yeni” diye anlatıyor. Mesela; sınavsız eğitim diye pazarladığı ve “TEOG kaldırıldı” diyerek siyasi rant malzemesi yaptığı liseden üniversiteye geçiş sınavı…

LGS (artık adı her neyse) geçtiğimiz cumartesi günü yapıldı. Muhatapların ortak görüşü: “Matematik zordu!” şeklinde…

Evet zordu ama problemin daha büyüğü; soruların küçük yaştaki öğrenciler için “acımasız” olmasıydı.

Bizim ulema büyüklerimiz, Türkçe, tarih, din, İngilizce ve fen soruları vasıtasıyla eleme yapmayı düşünmemişler, matematik sorularını bataklık olarak kullanmayı tercih etmişler. Öğrenciler düşsün, boğulsun.

Millî Eğitim Bakanlığı'nın bu sınav tecrübesiyle 13 yaşındaki çocuklara verdiği mesaj şudur:

“Senelerce aralıksız çalışsan da sen matematik yapamazsın. Senden mühendis, doktor, bilgin, kâşif olmaz. Sen ancak sözelci olursun! Pozitif bilimler dışında neler varsa, git onlara yönel.”

Çocuklara soruyorsun! “10 dakika daha olsa yapardık” diyorlar. İnanılır gibi değil.

***

Eğitim Sisteminin sorunu, sınavlar, soru sayıları veya süreler değildir. Okula giden her öğrenci üst klasman okullarda kontenjanların az olduğunu ve mutlaka bir sınava girilmesi gerektiğini bilmektedir. Problem, bunu bizim ulemanın anlamamış olmasıdır.

Şahsi düşünceme göre; bizim milli eğitimde misyon ve vizyon problemi vardır. Türk gençlerinin gitmek istedikleri yön ile iktidarın kendilerince planladıkları yön aynı değildir. 

Bakanlık ideolojik bagajı elinde kafasına göre bir yerlere gitmektedir ama öğrenciler onları takip etmemektedir.

Son söz: Mevcut eğitim sistemi, çocuklarımızı öğütüyor. Anneler – babalar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.