1. YAZARLAR

  2. Zeynel KOZANOĞLU

  3. Geç kalmadınız mı arkadaşlar?
Zeynel KOZANOĞLU

Zeynel KOZANOĞLU

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Geç kalmadınız mı arkadaşlar?

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Nevruzun bayram olarak kabul edilmesini önermiş. Günaydın arkadaşlar... Geç kalmadınız mı? Nevruz dedikleri nedir? Eski İzmir Milletvekili değerli politikacımız Mahmut Türkmenoğlu’nun kız kardeşinin adı Nevruza idi. Türkmenoğlu Türkün hasıydı ve kız kardeşi de Nevruza adını taşıyordu.

Kıbrıs’ta  bizim ailemizin yarısı biçiminde yakınlarımız var. Kemal Ateş ve Levin abla... Bu Türk oğlu Türk çiftin oğlunun adı Osman kızının adı Nevruz...  Peki, siz hiç başka topluluklarda Nevruz sözcüğünün ad olarak kulanıldığını gördünüz mü? Nevruz çiçeği adında çiçek var.

Lafı nereye getirmeye çalışıyorum, bekleyin...  Çocukluğumuzda köyde kış gecelerini Nevruz’u bekleyerek geçirdik. Türk köyündeydik. Ve Türklerdik...

O yıllarda CHP yönetimdeydi. Nevruz da bu kadar bizimdi, bu kadar yolunu beklediğimiz “Godot’  muzdu. 1 Mayıs diye kültürümüzün hiç bir yerinde bir anlamı bulunmayan güne sahip çıkılırken, bizim bayramımız olan bizim olan Nevruz’a sahip çıkmak için ne bekliyordunuz arkadaşlar...

Her konuda böyle olmuyor mu? Baklavayı gerine gerine yiyorsunuz. Yunan baklavaya sahip çıkmaya kalkışınca hopluyorsunuz. Niye bir günden bir güne baklavanın sahibi olduğunuza dair ağzınızdan tek söz işitmedik.

Karagöz’de öyle, pişmaniyede öyle... Kahvede öyle...

Ermeni soykırım dedikçe hık mık etmekle yetindiniz. Dünya soykırımı kabul edince hoplamak aklınıza geldi. “Biz soykırım yapmadık.” Elbette yapmadınız ama, şimdiye kadar neredeydiniz?

Türklük dünyası her yıl Nevruz gelince çalkalanıyor. Papanın papalanması için koşup gidiyoruz, gidelim.  Ama Türklerin en büyük bayramı olan Nevruzu kutlayan kardeş devletlere koşmadık. Koştuysak bile kimseye duyurmadan gittik.

Ulusumuzun bölünmez parçası olan Kürt unsur Nevruz’u kutlarken aval aval baktık. Kimi zaman engellemeye çalıştık, kimi yıl yasakladık. Ve Türkiye’nin güney doğusunda milyonlar Nevruz için ayağa kalkar hale gelince gelsin öneri...

Nevruz bayram ilan edilsin...

İşte bir kavga konusu daha... Kimin bayramı olacak? Çünkü insnlarımızı sen ve ben biçiminde ikiye bölmeyi başardınız. Bundan sonra Nevruz’u bayram ilan ederseniz, yazık olur. Bizim insanımız bir zamanlar aynı köyde aynı camide araya çarşaf gererek namaz kılar hale kadar bölünmüştü. Şimdi yine o yoldasınız.

Nevruz’un bayram olarak ilan edilmesini sağlamayı bırakın. Kansız ölümsüz kutlanmasını sağlayın ve kafalara şunu sokun ki, Nevruz Ortaasyaya kadar bu yöre halklarının bayramıdır. Ve kabul edilmesi ne kadar zor olsa da Türklerin bayramıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.