1. YAZARLAR

  2. Hakan TANIM

  3. Bir tane poşet mi daha ağırdır? Bir kilogram poşet mi?
Hakan TANIM

Hakan TANIM

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir tane poşet mi daha ağırdır? Bir kilogram poşet mi?

A+A-

Günlerdir kamuoyunu ilgilendiren marketlerde tanesi 25 krş satılan amacın çevre kirliliğini önlemek için poşet satılması olduğu ama bana göre bir rant kapısı haline gelecek olan bir olay hakkında yazı yazmayı bir vatandaş olarak uygun gördüm. Bu konuyu da şu 3 gün içinde iyice araştırdım ve gözlemledim.

Yapılan uygulama çevre kirliliğini ve boyutlarını düşündüğümüzde doğrudur. Marketlerin 'illa poşet alacaksınız' diye dayatmadığı da doğrudur...

Fakat uygulamanın apar topar hayata geçirilmesi yanlıştır. Yaptığım araştırmada hususi poşet, kese kağıdı vs. satan bir dükkana uğradım. 'Bana bir kg poşetin fiyatının ne kadar olduğunu söyler misiniz?' dedim. Söyleyeyim şu an 1 kg poşet tam 17 TL. Yani tam 68 adet poşet parası. Ve 1 kg poşet yaklaşık 3 gr'dan333 adet. Tanesi 0.051 krş. Yani 5 krş. Şimdi soruyorum 1 adet poşet mi daha ağırdır? Bir kg poşet mi? Bu bana göre fırsatçılık ve yeni rant kapılarının doğması demektir. Popüler kültür ve küreselleşme ile tüketim toplumu haline gelmiş olan toplumumuzu daha çok tüketime teşvik etmek ve toplum aklıyla alay etmektir. Bu kanun hükmünde kararname tekrar incelenmeli ve iyileştirilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.