1. YAZARLAR

  2. Dr. Serdar ÇAKAN

  3. Bir dahaki sefere
Dr. Serdar ÇAKAN

Dr. Serdar ÇAKAN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir dahaki sefere

A+A-

Büyükşehirler performansı açısından elde edilen sonuç; göz alıcı ve Türkiye'nin geleceğine dair umut vericidir. Hem CHP’yi hem de desteği ile CHP’yi yukarı taşıyan İYİ Parti’yi tebrik etmek gerekmektedir.

CHP, etkisini bir sonraki seçimlere kadar sürdürecek yüksek bir motivasyona sahip olmuştur. Devasa bütçeli belediyeler ile hem seçim bölgelerindeki hem de Türkiye genelindeki propaganda gücünü de katbekat arttırmıştır.

İyi Parti, bundan sonraki sürece “küçük ortak” olarak devam etmek istiyorsa sorun yoktur! Fakat bir sonraki seçimlerde iktidara oynamak istiyorsa; CHP’nin kendisi için önemli bir rakip olacağının sanırım farkındadır.

Seçim sonuçlarında göze çarpan en önemli nokta şudur:

İYİ Parti yüzde 7,45’lik oy oranı ile 18 ilçe belediyesi kazanmışken, MHP yüzde 7,31 (daha az) oy oranı ile 1 büyükşehir, 10 il ve 135 ilçe belediyesi kazanmıştır.

Bunun anlamı nedir?

Özetle; İYİ Parti ortağına destek olurken sermayeden harcamış, MHP ortağına destek olurken kayıplarına rağmen kâr etmesini bilmiştir.

İYİ Parti Genel Merkezi'nin, öngörülerinde iller bazında doğru tespitler yapamadığına dair bir düşünce içindeyim. Eğer doğrusunu yapabilseydi büyükşehirlerde CHP’ye verilen desteğin siyasi karşılığını alabilirdi. Benim siyasi çıkarımım; CHP, köklü parti olmaktan gelen tecrübesini konuşturmuştur.

İYİ Partinin problemi nedir?

İYİ Parti’nin en büyük problemi, merkezde 3 – 5, illerde 1 – 2 kişinin “gözünün içine” bakmasıdır. Genel idare kurulu, yüksek istişare kurulu, parti meclisi falan… Sanki doğru düzgün çalışmamaktadır. “Danışmanlar” derseniz, onların da organizasyona neler kattıkları pek belli değildir.

Ancak daha önemlisi; İYİ Parti'nin İL ve İLÇE BAZINDA TEŞKİLATLARINI HALA TANIMIYOR olmasıdır. Bu nedenle, geniş kitlelerden fikren ve maddeten destek alamadığı gibi Ankara’dan – taşraya doğru kurumsal bir kimlik de aktaramamaktadır.

Belki biraz ağır olacak ama demokratik hakkımı kullanarak lafı eğip bükmeden yazacağım:

“Şahıslara koltuk bulma gayreti” geçtiğimiz her iki seçimde de partinin sıkıntılar yaşamasına sebep olmuştur. Türk siyasetinin göz bebeği, ekonomik krizin ortasında kendi rüştünü ispat edebilmek için ayağına kadar gelen İYİ bir fırsatı, belki de bu nedenle tepmiştir.

İYİ Parti, kuruluşundan bugüne kadar il ve ilçelerde atamalar yapmıştır. Sonra mecburi (yasal) seçimler yapmıştır. Sonra sonucu beğenmemiş, istifalar alarak tekrar atamalar yapmıştır. Sanırım yakın zamanda yine kadro bazlı değişikliklere gidilecektir.

Sonucu göreceğiz o ayrı! Fakat şunun altını çizmekte fayda vardır: Mevcut durumda illerde milletvekillerine bağlanan aşırı mekanik (kesinlikle hiyerarşik değil) organizasyonlar oluşmuş, kişisel hesaplar ve kişisel beceriler kadar enerji üretebilen bir teşkilat yapısı meydana gelmiştir.

Bu durum il ve ilçelerdeki var olan insan kaynağını yıpratmaktadır. İki sene geçmesine rağmen hiç de az olmayan seçmen kitlesinin siyaseten yönetilmesine engel olmaktadır.

Defalarca hatırlattım yine yazarak bitireyim isterim:

Önümüzdeki 5 sene içinde 6 milyondan fazla genç insan seçmen hüviyeti kazanacak ve oy kullanmaya başlayacaktır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.