1. YAZARLAR

  2. Prof. Atila BİTİGEN

  3. Bir cinayetin anatomisi
Prof. Atila BİTİGEN

Prof. Atila BİTİGEN

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir cinayetin anatomisi

A+A-

Ülkemiz ve dünya tarihinde daha önce hiç olmamış bir cinayet işlendi. Kanun ve hukukun egemen olduğu devlet kültür ve tecrübesine sahip köklü hiçbir devletin yapmayacağı ve yapılırsa göz yummayacağı büyük bir olay. Hanedanlıkla yönetilen bir ülkede prenslerin siyasi güç mücadelesi neticesinde muhalif olan bir gazeteci taammüden planlı kasıtlı katledilmiştir. Muhalif gazeteci yeni yönetimi eleştiren yazılar yazıyor, konferanslarda konuşuyordu ebediyen susturuldu ama acemice ve vahşice yapıldı. Ajan savaşları istihbarat örgütlerince suikast, zehirleme, kaza süsü verilmiş trafik kazası duymuştuk da resmi devlet dairesinde gündüz gözü ile alenen işlenen cinayet ilk defa duydum. Bu devlet adabına, kültürüne sahip ulus devletlerde ortaya çıkmaz, aşiret devleti veya kabile yönetiminin hakim olduğu ilkel, geri kalmış ülkelerde ancak görülebilir.

Suud Arabistan kraliyet ile yönetilmekte, aşiretler koalisyonu denebilecek kabile yönetim modeli, bütün üst düzey bakan ve yöneticiler hanedan üyelerinden oluşuyor. Yeni atanan prens çok radikal ve çok saldırgan davranışlar sergiliyor. Rakip olarak gördüğü prensleri bir otelde tutuklayıp falakaya yatırıyor, Lübnan başbakanı ziyareti esnasında rehin alınıyor Fransa’nın araya girmesi ile serbest bırakılıyor. Halka rağmen İsrail ile yakınlaşıyor ve dinde reform sayılabilecek radikal, liberal kararlar alıyor. Çöl kültürü bedevi yaşamın oluşturduğu katı sert bir din yorumu olan vahhabi selefilik hakim olduğu ülkede kadınlara kısmi özgürlük, sinemaya gidebilme ve araba kullanma hakkı veriliyor. Kadınlar vekil, belediye başkanı olabileceği, haklarının genişletileceği yönünde beyanatlar veriliyor. İlk robota kimlik verip vatandaşlık verilen ülke, iskambil kâğıt oyunları fuarı düzenlenen Arap devleti.

Değişim alttan ve içeriden gelirse başarılı olurken, yukarıdan jakoben üslupla yapılan metazori değişimler eğer toplumda kabul görmezse ters teper, başarısız olur. Cumhuriyet devrimlerinin ülkemizde halkta kabul edilmesinin, kolay olmasının sebebi halkın 2. Mahmut döneminden başlayan ıslahat, modernleşme, meşrutiyet ile meclis, eşit yurttaşlık ,anayasa, seçim, kadın hakları ve sosyal değişimin öncüsü okulların kurulmasıdır. Daha Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Türkler üç cumhuriyet kurmuşlardı. Bu tarihi sürecin sonucu cumhuriyet doğmuştur. Atatürk’ten etkilenen Afgan Kralı Emanullah'ın cumhuriyet devrimlerinin aynısını ülkesinde yapmak istedikten sonra devrilip yıkıldığını ve ülkesini terk etmek zorunda kalışını tarihler ibretle yazar. O nedenle değişim yukarıdan değil aşağıdan gelmeli, zamana yayılmalı, eğitimden başlanmalıdır. Genç Prens akıl hocası olan danışmanlı şirketinin (McKinsey) aklına uyarak yaptığı bu radikal adımlar ters teperek hanedanlığın veya kendisinin değişmesi ile sonuçlanabilir. Mızrak çuvala sığabilir belki ama kendini belli eder ve mızrak üstüne oturulmaz. Bu cinayet Suudi Arabistan’dan ve Orta Doğu'da seri değişime ve dizayna katalizör etki yapabilir.

Otto Preminger’in yönettiği Duke Ellington’nun yapımcılığını yaptığı 1959 yapımı bir filmi akla getiriyor: Bir Cinayetin Anatomisi (Anatomy of Murder). Filmin ana fikri ise şu; eğer avukatınız iyi ise, en ağır suçtan en sağlam deliller ile yargılanıyor olsanız bile, Amerikan hukuk sisteminde kurtulma şansınız var. Eğer bu gazeteci bu Amerikan yapımı film gibi para gücü ile cinayetin üstü örtülmesi azmettirici kişilere dokunmadan birkaç küçük düzey yetkilinin üstüne yıkılarak örtbas edilirse kamu vicdanı yaralanır. ABD Dış İşleri Bakanı'nın "Bir cinayet Suudi Arabistan ile olan köklü ilişkilerimize zarar vermemeli" sözü düşündürücü. Türkiye Cumhuriyeti bu hukuk skandalı cinayeti ekonomik bir kazanç için pazarlık konusu yaparsa güvenilirliğini zedeler. Barzani’nin ortağı, sarayın baş danışmanı İlnur Çevik "bir gazetecinin bu badireyi atlatması için Suudi yönetimine yardımcı olmaya hazırız" anlamına gelen yazısı çok talihsiz ve yanlış anlaşılmaya müsait cümlelere sahip. Devlet olarak Viyana sözleşmesi dokunulmazlık şartları açıktır. Göz göre göre cinayet işlenmesi adli hukuki suçlarda, ağır cezalık suçlarda dokunulmazlık olmaz ve bu egemenlik ihlalidir. İki uçak dolusu insan gelmesi, gündüz gözü ile müzik eşliğinde cinayet işlenmesi, adli tıp uzmanı tarafından parçalanması ve parçalara ayrılıp taşınması kabul edilemez. Ruh hali Naziler'in Yahudi çocukları kolimataryum’da yakarken Wagner dinlemesi, Hannibal Lecterin kurbanlarını parçalarken klasik müzik dinlemesine benziyor.

Devlet bu olayları önceden haberdar olup önlese, önleyemedi ise vaktinde müdahale ile suçluları tutuklamalı, en azından büyükelçinin elini kolunu sallayarak gitmesine müsaade etmemeliydi. İstihbarat, güvenlik zaafı olması ülkemiz açısından prestiji zedeler. Bağımsız uluslar arası işbirliği içinde şeffaf bir soruşturma yapılması ve bilgilendirmeyi savcının vermesi gerekirdi. Bu olayı ekonomik kazanç için kullanmaya çalışmak ülkeyi rencide eder. Büyük Türk milletinin asalet, vakar, şeref ve itibarına azami dikkat ederek tarihine yakışır davranmak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.