1. YAZARLAR

  2. Sema YELTEKİN

  3. Aydınlanma yolunda gençlerle el ele
Sema YELTEKİN

Sema YELTEKİN

YAD Gençlik Kolu Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Aydınlanma yolunda gençlerle el ele

A+A-

Sevgili gençler, sevgili dernek üyesi ve gazetemizin köşe yazarı arkadaşlarım.

ORTAKSES'te,10.08.2018 tarihinde yayımlanmış olan, “Merhaba Gençler” başlıklı makalemin son paragrafının, son iki cümlesini aşağıda tekrar sunuyorum:

"Bu ezeli ve ebedi süreçte Gençliği iyiye yönelten insanlar, ülkelerini de iyiye yöneltir. Onun içindir ki Büyük Atamız: Gençliğe Hitabesi'nde; 'Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.' diyerek ülkemizin geleceğini biz gençlere emanet etmiştir.”

Ve bu iki cümleden yola çıkmak istiyorum.

Evet, büyük Ata'mızın bu kutsal emanetine sahip çıkabilecek gençleri İYİ'ye nasıl yönelteceğiz? Ben, Yeniden Aydınlanma Derneği Gençlik Komisyonu Başkanı olarak, bu makalemde, bu yol haritamızın ne olması gerektiğini, yani kabaca planımı sizlere sunmaya çalışacağım. Yol haritası ve plan konusunda sizlerin de katkınızı ve önerilerinizi bana yazmanızı isteyeceğim. Bu benim için en geçerli, en doğru pusula olacak.

Biz bütün gençlere yol gösterici, onları aydınlatıcı pozisyonda olacak isek, Gençlik Komisyonu Başkanlığı olarak öncelikle aydınlanma ve aydınlatma yolunda doğru hedeflere sahip olmalıyız. Yönetim olarak bizlerin öğretmen, öğretici olarak yer almamız yerine, gençlerin kendi aydınlanmalarında aktif olarak yer almalarını, üretmelerini, yapacakları aktivitelerle bu değerli yapı içerisinde kendilerini ve hepimizi aydınlatmalarının daha doğru olacağını düşünüyorum.

İlk olarak aydınlanma yolunda bir Gençlik Bülteni oluşturmalıyız. Gençlik Bülteni'nin olabilirliği ve dizaynı konusunda Başkanımız Halil Konuşkan'dan fikirlerini ve yardımını isteyeceğiz.

Kabaca önerilerim ve oluşturacağım plan şu şekilde olacaktır:

Bültenin başköşesinde Atatürk'ün gençlere hitap ettiği bir özlü sözü olacaktır. Bu özlü sözler bizim yol haritamız ve ışık kaynağımız olacaktır. Her bülten yayınlandığında yeni bir özlü söz yer alacaktır.

Gençlik bülteni oluşturulurken, farklı bilgi ve konularda eğitim ve tecrübeleri olan gençlerin emek ve düşüncelerini ifade edebilecekleri, yazarları sabit olmayan, sabit köşeler oluşturulacaktır.

Örneğin sabit konulu sabit köşeler: Gençler ve eğitim, gençler ve spor, gençler ve sağlık gibi benzeri konular olabilecektir.

Yine bültenimizde ”bir İnsan hakları ve demokrasi” köşesi olacaktır. Avukatlarımızdan insan hakları ve demokrasiyle ilgili haklarımız ve özgürlüklerimiz neler, onlardan rica edeceğimiz bilgilendirme yazılarını köşemize taşıyacağız..

Doktorlarımızdan gençlerin en büyük sağlık sorunu obezite ile mücadele ve sağlıklı yaşamla ilgili köşe yazıları isteyeceğiz.

Bültende Gençlik Komisyonu üyelerimizin kimler olduğu özgeçmişleriyle tanıtılacaktır.

Düzenlenecek aktivitelerden genç üyelerimiz ve dernek üyelerimiz Gençlik Bültenimiz sayesinde haberdar olacaklardır.

Türk tarihimizi gençlerimize anlatacak gerçekçi ve seçkin yapıtlardan her ay biri seçilecek ve genç üyelerimize okuma ödevi olarak verilecektir

Türk, İslam ve Batı aydınlanması yapıtlarından güzel olanlar seçilip, her ay bir yapıt genç üyelerimize okuma ödevi olarak verilecektir.

Yapıtların seçiminde Ortakses Köşe Yazarları grubu etkin rol oynayacak, Gençlik Komisyonu'na destek olacaklardır. Bu mutabakatın sağlanmasını Dernek Başkanımızdan rica edeceğiz.

Gençlik Komisyonu Başkanlığı bu kitapların gençlerimiz tarafından alınması yerine, PDF formatında hazırlatıp daha kolay ulaşılabilir hale getirecektir. Gençler bu yapıtları okuduktan sonra 2 sayfayı geçmeyecek şekilde özet haline getirip Gençlik Komisyonu Başkanlığına teslim edeceklerdir.

Bu hazırlanan çalışmalar E-Bültende yayınlanacak, Ortakses Köşe Yazarlarından oluşacak bir jüri tarafından değerlendirilip, bir veya ikisinin Ortakses'te yayınlanmasını sağlayacaklardır.

Gençlik Komisyonu üyelerimizle aylık toplantılar yapılacak, hazırlanan özetler bir de bu toplantıda sözel olarak anlatılacaktır.

Gençlik Komisyonu Başkanı yapılan bu toplantıyı E Bülten'de rapor olarak sunacaktır.

Gençlik Komisyonu şiir, hikaye gibi konularda sanat yarışmaları düzenleyecek, bilen büyüklerimizden bu konuda yardımları istenecektir.

Gençlik Bültenimizde bilgisayar ortamında briç ve satranç oyun kursları verilecek, belli bir süre sonra yarışmalar düzenlenecektir.

Daha önce yukarda belirttiğim gibi köşe yazarlarımızın, Dernek üyelerimizin ve genç üyelerimizin katacakları fikirler; çalışmaları zenginleştirecek, alacağımız yolda başarılı olmamızı sağlayacak, en doğru yöntem ve pusula olacaktır.

Bu çalışmaları Yeniden Aydınlanma Derneği çatısı altında gerçekleştireceğimizden en büyük desteği Başkanımız Halil Konuşkan'dan, derneğimizin yönetim kurulu üyelerinden ve diğer köşe yazarlarımızdan isteyeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.