Bugün 16 Aralık 2017 Cumartesi
 • İstanbul16 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  155,894
  %-0.46
 • Dolar
  3,8638
  %-0.70
 • Euro
  4,5501
  %-0.72
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk konuları tekrar olmasın diye azaltıldı
03 Aralık 2017 Pazar 14:46

Atatürk konuları tekrar olmasın diye azaltıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Atatürkçülük konularının tekrar olmaması için çıkarıldığını savundu.

Bakanlık, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine yanıt verdi.

Yanıtta, laikliğe dair konuların daraltılmasının söz konusu olmadığı, laiklik konularının öğrenci seviyeleri göz önüne alınarak yeniden düzenlendiği ifade edildi.

 
Arapçada “Güç ve gayret sarfetmek, bir işi başarmak için elinden gelen bütün imkânları kullanmak” anlamına gelen ‘cihat’ kavramının bağlamından koparıldığı, farklı anlanlam yüklendiği belirtilen yanıtta “(Cihat) Salt savaşla özdeş hale getirilmekte, böylece gençlerimizin zihnini bulandırma ve kavram kargaşası oluşturma yoluna gidilmektedir” dendi.
 
‘En doğrusu’ bakanlıkta…
 
Yanıtta şunlar kaydedildi: “Oysaki anlam genişliği dikkate alındığında ‘savaş’, cihad kavramının anlamlarından yalnızca biridir. Öğretim programlarında cihad ve benzeri kavramlar anlam genişlikleri ve derinlikleri göz önünde bulundurularak verilmesi hedeflenmiş, böylece kavramı kötüye kullanma hevesinde olan yapıların beyhude çalışmalarının boşa çıkarılması amaçlanmıştır. Öğretim programlarında tarih boyunca İslam’ın medeniyetler kuran orta yolunu ve ana damarını temsil eden yorumu öne çıkarmak suretiyle istismarcı akımların çabalarını boşa çıkarma hedeflenmektedir. FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri, kendi sapkın emellerine ulaşmak için Kur’an’ın bu kavramını tek yanlı, dar kapsamlı ve keyfi bir şekilde istismar aracı olarak kullanmakta, İslam ve şiddeti aynı düzlemde ele alan yaklaşımlara zemin hazırlamakta ve İslamofobi tarzı kampanyalara davetiye çıkarmaktadır. Marjinal yapı ve grupların çocuklarımızın ve gençlerimizin zihnini bulandırmasına izin vermemek amacıyla bu kavramların en doğru şekilde okullarımızda öğretilmesi hedefi benimsenmiştir.”
 
‘Tekrar olmasın’ diye azaltmışlar
 
Yanıtta, yeni dönemdeki müfredatta azaltılan Atatürk’le ilgili konulara şöyle değinildi: “Hem temel eğitim hem de ortaöğretim düzeyinde güncellenen öğretim programlarında ‘Atatürkçülük konuları’, öğrencilerimizin Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıma, onu anlama, fikir ve ideallerini yaşatma ve ona vefa duygusu besleme konusunda bilgi ve bilinç kazandıracak yeterlilikte hazırlanmıştır. Bu nedenle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi taslak programı hazırlanırken temel eğitim ve ortaöğretim düzeylerindeki diğer öğretim programlarında (Hayat Bilgisi, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Tarih, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük) yer alan ‘Atatürkçülük konuları’ gibi bazı konulara, öğrenme ve öğretme süreçlerinin bütünlüğü dikkate alınarak ve tekrarlardan kaçınmak gibi sebeplerle yer verilmemiştir.”
Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum eklendi.

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 • Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti
 • Kahreden haber! 3 çocuk hayatını kaybetti
 • Dr. Gürkan: 'Virüsler antibiyotiklerle öldürülemez'
 • Türk-İş asgari ücret talebini açıkladı
 • Rıza Sarraf soruşturmasında 3 kritik tutuklama!!
ANKET
İkinci Turda Cumhurbaşkanı Kim Olacak. Türk Milleti Karar Veriyor.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ortak Ses | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 571 77 99 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA