1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atatürk konuları tekrar olmasın diye azaltıldı

Atatürk konuları tekrar olmasın diye azaltıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Atatürkçülük konularının tekrar olmaması için çıkarıldığını savundu.

A+A-

Bakanlık, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine yanıt verdi.

Yanıtta, laikliğe dair konuların daraltılmasının söz konusu olmadığı, laiklik konularının öğrenci seviyeleri göz önüne alınarak yeniden düzenlendiği ifade edildi.

 
Arapçada “Güç ve gayret sarfetmek, bir işi başarmak için elinden gelen bütün imkânları kullanmak” anlamına gelen ‘cihat’ kavramının bağlamından koparıldığı, farklı anlanlam yüklendiği belirtilen yanıtta “(Cihat) Salt savaşla özdeş hale getirilmekte, böylece gençlerimizin zihnini bulandırma ve kavram kargaşası oluşturma yoluna gidilmektedir” dendi.
 
‘En doğrusu’ bakanlıkta…
 
Yanıtta şunlar kaydedildi: “Oysaki anlam genişliği dikkate alındığında ‘savaş’, cihad kavramının anlamlarından yalnızca biridir. Öğretim programlarında cihad ve benzeri kavramlar anlam genişlikleri ve derinlikleri göz önünde bulundurularak verilmesi hedeflenmiş, böylece kavramı kötüye kullanma hevesinde olan yapıların beyhude çalışmalarının boşa çıkarılması amaçlanmıştır. Öğretim programlarında tarih boyunca İslam’ın medeniyetler kuran orta yolunu ve ana damarını temsil eden yorumu öne çıkarmak suretiyle istismarcı akımların çabalarını boşa çıkarma hedeflenmektedir. FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri, kendi sapkın emellerine ulaşmak için Kur’an’ın bu kavramını tek yanlı, dar kapsamlı ve keyfi bir şekilde istismar aracı olarak kullanmakta, İslam ve şiddeti aynı düzlemde ele alan yaklaşımlara zemin hazırlamakta ve İslamofobi tarzı kampanyalara davetiye çıkarmaktadır. Marjinal yapı ve grupların çocuklarımızın ve gençlerimizin zihnini bulandırmasına izin vermemek amacıyla bu kavramların en doğru şekilde okullarımızda öğretilmesi hedefi benimsenmiştir.”
 
‘Tekrar olmasın’ diye azaltmışlar
 
Yanıtta, yeni dönemdeki müfredatta azaltılan Atatürk’le ilgili konulara şöyle değinildi: “Hem temel eğitim hem de ortaöğretim düzeyinde güncellenen öğretim programlarında ‘Atatürkçülük konuları’, öğrencilerimizin Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıma, onu anlama, fikir ve ideallerini yaşatma ve ona vefa duygusu besleme konusunda bilgi ve bilinç kazandıracak yeterlilikte hazırlanmıştır. Bu nedenle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi taslak programı hazırlanırken temel eğitim ve ortaöğretim düzeylerindeki diğer öğretim programlarında (Hayat Bilgisi, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Tarih, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük) yer alan ‘Atatürkçülük konuları’ gibi bazı konulara, öğrenme ve öğretme süreçlerinin bütünlüğü dikkate alınarak ve tekrarlardan kaçınmak gibi sebeplerle yer verilmemiştir.”
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.