1. YAZARLAR

  2. Dr. Serdar ÇAKAN

  3. Adaylar için seçim çalışması rehberi
Dr. Serdar ÇAKAN

Dr. Serdar ÇAKAN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Adaylar için seçim çalışması rehberi

A+A-

Belediye Başkanı ve hatta il/ilçe meclis üyeleri adayları aslında birer “yönetici” adayıdırlar. Kendi şahsi mesleklerinde yöneticilik yapıyor olsalar bile adaylıkları ile vatandaştan istedikleri çok daha farklı bir görevdir.

Çünkü kendi işinin patronu olmak veya bir özel kuruluşta yöneticilik yapıyor olmak ile 7’den 77‘ye şehirdeki herkesin hayatını kolaylaştırmak, şehrin yaşam kalitesini ve üretim gücünü arttırmak ve hala var olan problemleri çözeceğini iddia etmek arasında dağlar kadar fark vardır.

O nedenle seçmene gidip oy isteyecek adaylara yardımcı olmak adına bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1. Yönetim Prensiplerini Öğrenin

Yönetim prensiplerine dair kavramlar basittir: Planlama, organizasyon, koordinasyon, bütçeleme, raporlama… Vaatlerinizi bu kavramlardan bağımsız olarak anlatmayın. Projeler olarak neleri planladığınızı, süreçleri nasıl yaşayacağınızı, kimlerle birlikte yapacağınız, parayı nereden bulacağınızı ve projelerden dolayı kimlere nasıl hesap (rapor) vereceğinizi anlatın. Seçmenin kafasında yeni sorular oluşmasına imkân vermeyin.

2. Rakiplerinizi İyi Tanıyın

Seçim, oldukça zorlu bir yarıştır. Yarışlarda rakipler olur ve muhtemelen onlar da sizin gibi çok çalışıyordur. O nedenle rakiplerinizin ne yapmaya çalıştıklarına ve neleri hedeflediklerine dikkat kesilin. Onların saha çalışma programlarını elde etmeye çalışın. Ziyaretlerinizi duruma göre ya onlardan önce yapın (seçmenden söz alın) veya vaatlerinizi rakiplere göre ayarlamak (el yükseltmek) için sonraya bırakın. Rakiplerin seçim bürolarını ziyaret edin. Kucaklayıcı bir başkan olacağınızı önceden hissettirin. Yerel seçimlerdeki seçmen davranışı, genel seçimlerdekinden farklıdır. Seçmenin dikkatini çekmek önemlidir. Bunu da ancak kendinizdeki farklılıkları ortaya çıkararak yapabilirsiniz.

3. Yerel Medyadan Yardım Alın

Şehrinizdeki yerel gazeteleri araştırın. Özellikle köy kahvelerinde masa üzerinde hangi gazetelerin olduğunu mutlaka öğrenin. Ya da şehirde en çok takip edilen internet sitelerini… Öncelikle o gazetelerin ve sitelerin çalışanları ile iyi ilişkiler geliştirin. Bu iş bazen maddi güce dayanır bazen de ikili ilişkiler ağına… Hangisini seçeceğiniz size kalmış ama hiçbir yerel gazete ile zıtlaşmayın. Gazeteciler sizi severse işiniz daha kolay olacaktır. Ancak burada gazeteci olarak bahsettiğim kişi (işin püf noktası burası); gazetenin patronu değil, yazı işleri müdürü ve alt kadro muhabirleridir.

4. Ekibinizi ve Paranızı İyi Yönetin

Siyaset ekip işidir. Sizinle çalışacak kişileri iyi yönlendirmek gerekir. Elbette her türlü destek önemlidir ancak etrafınızda sadece size fayda sağlayan kişiler bulunsun. Tavırları ve konuşmaları ile size zarar verecek olan kişilerle münasip bir dille yollarınızı ayırın. Negatif enerjili insanlarla birlikte yapılan çalışmalar faydadan çok zarar getirecektir. Seçim çalışmalarında büyük ihtimalle sizin şahsi paranızı harcamakta olduklarından “el elin eşeğini türkü çağırarak ararmış” özdeyişini unutmayın. Afiş asılacak para, araba gezdirilecek para, yemek yedirilecek para, hediyelik alınacak para… Bunlar mutlaka yapılacak ama zaten kısıtlı olan kaynaklarınızın ne kadar verimli kullanıldığını takip etmeniz önemlidir. Boşu boşuna kaynak israf etmeyin.

5. Genel Merkezin Politikalarını İyi Öğrenin

Partinizin genel merkezi, sizden daha iyi organize olmuştur. Kurumsal boyutta çalışmalar yapmaktadır. Ürettikleri politikalar ve seçim malzemeleri sizinkinden mutlaka daha kaliteli olacaktır. Onları kullanmaktan çekinmeyin ancak seçmen gözünde taşıcıyı konumuna da düşmeyin. Ankara’dan verilen mesajı doğru anlayın ve o mesajı yerelleştirin. Arkanızda güçlü bir kadro olduğunu fakat Ankara’nın değil aslında bulunduğunuz ildeki insanların ihtiyaçlarına göre hareket edeceğinizi hissettirin. Özellikle ekonomik mağduriyetlerin yıprattığı insanları anlamaya çalışın.

6. Duygularınıza Hakim Olun

Gerçek olmak iyidir. Gerçek olmaktan kastım; olduğunuzdan farklı görünmeye çalışmamanızdır. Seçmen hangi eğitim düzeyinde olursa olsun, hemen anlar! Yüzünüze karşı belli etmez ama daha siz arkanızı döndüğünüzde notunuzu yapıştırır. “Çok kibirli” veya “çok silik” gibi olumsuz bir intibaya sebep olursanız zaten baştan kaybettiniz. Heyecanlı görünmek şehir merkezlerinde iyidir. Kırsalda ise kalender bir duruş daha faydalı olacaktır. Ama esas önemli olan “kızgın veya asabi” olmamaktır. Ziyaretleriniz sırasında bulunduğunuz mecliste mutlaka rakip parti seçmenleri de olacaktır ve büyük ihtimalle sizi kızdırıp, provoke etmek için tuzak sorular soracaklardır. Rakip partiyi eleştirmek ile rakip seçmeni eleştirmek birbirinden farklıdır ve çok risklidir. Daha önce rakip partiye oy vermiş seçmenlere, daha önce yanlış kararlar verdiklerini hissettirmek tehlikeli olabilir. Seçmen, önceden kimi tercih etmiş olursa olsun, yönlendirmeleri gelecek kurgunuz üzerinden yapmaya çalışın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.