1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD Türkiye’den 10 bin vatandaşının bilgisini istedi

ABD Türkiye’den 10 bin vatandaşının bilgisini istedi

ABD vergi kaçırdığından şüphelendiği 10 bin vatandaşının hesaplarını Türkiye’den sordu. FATCA gereği Türk bankaları Maliye aracılığı ile bilgileri ABD’ye iletmek zorunda. Aksi halde yaptırımlar var

A+A-

Amerika’nın diğer ülkelerde bulunan Amerikan vatandaşlarının vergiye tabi hesaplarını izlemek için çıkardığı yasa Türkiye’de ilk yıldan işlemeye başladı. Amerika’da 18 Mart 2010 tarihinde yasalaşan Foreign Account Tax Compliance Act yani FATCA (Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası) düzenlemesine Türkiye 2014 Temmuz’da uyum sağladı. Bu gelişme olur olmaz da ABD 2015’te tam 10 bin 98 vatandaş ve şirketinin durumunu Türkiye’ye sordu. Uyum çalışmalarını Maliye Bakanlığı yürütüyor. Bakanlık ABD’den gelen şirket ve kişi isimlerini dönüp banka ve finans kurumlarından soruyor. Şimdi Türk bankaları Maliye Bakanlığı’na ABD’nin sorduğu bu kişilerin hesap hareketlerini gönderecek. Bankalar ciddi iş yükü gerektiren bu kişilerin bilgilerini eğer vermezse bir nevi kara listeye alınıyor. O banka yurtdışında sendikasyon, seküritizasyon kredileri dahil birçok işlemi yapamıyor.

ABD’nin 10 bin vatandaşının bilgisini istediği rakam Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) 2015 Faaliyet Raporu’nda bulunuyor. Bu rapora göre ABD önceki yıl yani 2014’te sadece 154 vatandaşının bilgisini Türkiye’den istemiş. 2015’te Türkiye ise ABD’den sadece 752 vatandaşının bilgisini talep etmiş. Aynı zamanda Türkiye’den en fazla bilgi isteyen ikinci ülkenin sadece 251 kişi ile Hollanda olduğu göz önüne alınırsa ABD’nin isteğinin ne kadar zor ve ciddi olduğu da görülüyor. ABD vatandaşları açısından hem Türkiye’de hem de dünyanın başka bir yerinde bulunarak vergiden kaçmalarının veya kaçınmalarının artık sonuna gelindiğinin işareti 10 bin 98 rakamı oldu.

1228021_f83eef3379ab00d1b59401f57bd625e7.jpg


YATTAN VE UÇAKTAN KARA PARAYA ULAŞILIYOR

MASAK 2015 Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre 2015 yılında aynı zamanda şüpheli işlem bildirimi de iki katına çıktı. 2014’te 36 bin 483 olan şüpheli işlem bildirimi rakamı 2015’te 74 bin 221’e ulaştı. Şüpheli işlem bildirimleri 2015’te yapılan önemli mali operasyonların da kaynağı oldu.

Maliye Bakanlığı şüpheli işlem bildirim formlarının sadeleştirilmesi, sektörel şüpheli işlem bildirim rehberlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi, elektronik şüpheli işlem bildirimi uygulamasının yaygınlaştırılması neticesinde sayının arttığını tahmin ediyor. Şüpheli işlem bildirimini daha önce olduğu gibi en çok bankalar yapmış. Bankalardan Maliye’ye giden bildirim sayısı tam 66 bin. İlginç olan ise daha önce olmayan bir alandan gelen şüpheli işlem bildirimi. İş makineleri dahil kara, hava ve deniz taşıtları alım satımı ile ilgilenenler 35 işlemden şüphelendiklerini Maliye’ye iletmiş. Bu durum; uçak, yat, gemi ve iş makinesi satanların bu alanda şüpheli işlemler ile karşılaştığını ortaya koyuyor.


118 MİLYON TL’LİK LÜKS VERGİSİ KESTİ

Maliye Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 2015 Faaliyet Raporu’nda ise bakanlığın yoğun vergi denetimleri yapacağını açıkladığı alanlarda ulaşılan sonuçlar açıklandı. Buna göre yapılan denetimlerde sigara kaçakçılığı yapanlara 217, akaryakıtta vergi kaçıranlara 1.7 milyar lira, jet yakıtını amaç dışı kullananlara 1.2 milyar lira ceza kesildi. Konut kredili gayrimenkul satışında 54 milyon lira vergi kaçağı tespit eden Maliye 129 milyon lira da ceza kesti. Ayrıca lüks otomobil ithalinde 50 milyon liralık Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) az gösterildiği belirlenerek 118 milyon lira da ceza yazıldı.

Kaynak: Haberturk

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.